19.07.2024 - TREND BATMAN & Batman'nın yeni yüzü

Tapuda yeni dönem! Artık noterde de yapılabilecek!

Tapuda yeni dönem! Artık noterde de yapılabilecek!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 4 Temmuzdan itibaren Taşınmaz alım-satımı işlemleri Noterler tarafından da yapılabilecek duyurdu. İşte Detaylar Trend Batman sitemizde

 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yaptığı açıklama;

“Nöbetçi noter uygulamamız sayesinde hafta sonunda da taşınmaz alım-satımı yapılabilecek” diyen Tunç, Twitter’daki paylaşımında şu ifadelere yer verdi:
4 Temmuzdan itibaren Taşınmaz alım-satımı işlemleri Noterler tarafından da yapılabilecek. Nöbetçi noter uygulamamız sayesinde hafta sonunda da taşınmaz alım-satımı yapılabilecek. Tapu dairelerindeki yoğunluğu giderecek, vatandaşlarımızın işlemlerini daha hızlı ve daha kısa süre içerisinde yapmasını sağlayacak, bürokrasiyi azaltacak önemli bir düzenlemeyi daha hayata geçiriyoruz. Ülkemize ve aziz milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

 

TAPU SÜRECİNİN İŞLEYİŞİ

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından tapu kayıt örneği ve diğer belgeler, tapu bilişim sistemi aracılığıyla noterlerle paylaşılacak.

Taşınmazın ilgili belgelerinin eksik olduğu durumda ise bu belgeler sistem üzerinden talep edilecek ve eksiklikler tapu müdürlüğü tarafından sisteme aktarılacak.

 

Emlak alım satımında Noterden hangi işlemler olacak?

Noterler tarafından hak sahibi belirlendikten ve satışa engel bir durumun olmadığı teyit edildikten sonra taşınmaz satış sözleşmesi yapılacak.

⦁ Satış sözleşmesi taraflarca imzalanınca noter, tapu bilişim sisteminden yevmiye numarası alarak sözleşmeyi sisteme kaydedecek.

⦁ Sözleşme sisteme kaydolduktan sonra tapu müdürlüğü tarafından taşınmazın tapu siciline tescili yapılacak.

⦁ Satış sözleşmesiyle beraber diğer belgeler, noter tarafından sisteme aktarılacak ve fiziki olarak da arşivlenecek.

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ