21.06.2024 - TREND BATMAN & Batman'nın yeni yüzü

Kozluk Tarihçesi / İlçemizi Tanıyalım

Kozluk Tarihçesi / İlçemizi Tanıyalım
Tarihi kaynaklar eski adıyla Hazo’nun kuruluşunun, Selçukluların Anadolu’ya gelmesinden çok önceye rastladığını göstermektedir. Son zamanlarda yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında yörenin sanıldığından da daha eski bir yerleşim birimi olduğunu göstermiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında Muş iline bağlı bir yerleşim birimi iken daha sonra Sason ilçesine bağlı bir nahiye statüsüne kavuşmuştur. Hızlı bir nüfus artışı gösteren Hazo nahiyesi, 1938 yılında Kozluk adıyla Siirt iline bağlı bir ilçe olmuştur. 1990 yılında Batman’ın il olmasıyla 3647 sayılı kanunun 2. maddesi gereğince Batman’a bağlanmıştır. İlçenin yüzölçümü 1101 kilometre kare olup, ilçeye bağlı 69 köy ve 115 mezra bulunmaktadır. İlçe merkezinde ise 25 mahalle bulunmaktadır. Halkın geçim kaynağı büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. İş ve çalışma hayatı tarım ve hayvancılığa bağlı olan yöre halkı; tütün, buğday, arpa, mercimek ve son zamanlarda da pamuk ekimi yaparak geçimini sağlamaya çalışmaktadır. Ayrıca son zamanlarda bazı tarım ürünlerine getirilen kota nedeniyle özellikle İstanbul başta olmak üzere ilçe büyük kentlere önemli oranda göç vermeye başlamıştır. Önemli bir geçiş noktasında özellikle Anadolu’nun doğu kapısında yer alan Kozluk ilçesi, tarih boyunca önemini koruyabilmiştir. Nitekim Evliya Çelebi de İstanbul’dan Van’a giderken Kozluk’tan geçmiş ve bölge ile ilgili önemli bilgiler vermiştir.
Kozluk, doğu ile batının geçiş noktasında, Anadolu’nun doğu kapısında yer aldığı için çeşitli istilalara maruz kalmış ve sık sık el değiştirmiştir. Bundan dolayı Osmanlılara kadar ve özellikle İslam öncesinde istikrarlı bir tarihe sahip olamamıştır. İslami dönemde bölge olarak zaman zaman Bizans’ın eline geçmiş ise de bu geçici olmuştur. Sırası ile Dört Halife, Emevî, Abbasî, Selçuklular, Eyyûbîler ve bazı beyliklerin elinde kalarak İslami kimliğini devam ettirmiştir. Osmanlı döneminde ise belli bir istikrara kavuşmuştur. Osmanlı öncesi dönemde karışık bir tablo sergileyen bölgede cereyan eden el değiştirme hadiseleri, kültürel varlıkların da belli bir seviyeye çıkmasına ve günümüze kadar sıhhatli bir şekilde intikaline engel teşkil etmiştir.
Kozluk, Yaklaşık 32 binlik bir nüfusa sahip olan Kozluk, Türkiye-İran karayolunun geçtiği güzergahta bulunur. Kozluk´ta halı hazırda üç tuğla fabrikası, üç halısaha, tam teşekküllü bir hastane, bir konferans salonu, 4 lise iki yatılı okul bulunmaktadır. Kozluk´a bağlı Yenidoğan  köyü civarında Garzan baraj inşa edilmiştir. Kozluk dağ ile ovanın kesiştiği bir noktadadır. Kozluk kalesi, Ayngebire piknik alanı, İbrahim bey camisi, Hıdırbey camisi ve dağlardan ovaya bakan manzarası ile Kozluk, görülmeye değer bir ilçedir
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Meryem Şevin dedi ki:

    kozluk çok güzel bir yer

BİR YORUM YAZ